Autor Wątek: Program edukacyjny "Żyj smacznie i zdrowo"  (Przeczytany 5209 razy)

ProgramEdu

 • Nowy u
 • *
 • Wiadomości: 30
 • Reputacja 0
Program edukacyjny "Żyj smacznie i zdrowo"
« dnia: Listopad 08, 2012, 11:02 »
Federacja Polskich Banków Żywności i marka WINIARY zapraszają szkoły gimnazjalne do udziału w III edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo”. Program organizowany jest pod patronatem Polskiego Towarzystwa Nauk Żywieniowych oraz Wydziału Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW.

W tym roku zakres programu edukacyjnego został rozszerzony o wątki ekologiczne m.in.: recykling zużytych opakowań spożywczych i niemarnowanie energii oraz wody. W związku z tym organizatorzy akcji postanowili zmienić nazwę na „Żyj smacznie i zdrowo”, która w najlepszy sposób ukazuje cele programu.

Program  „Żyj smacznie i zdrowo” ma za zadanie przypomnienie młodzieży zasad prawidłowego i smacznego odżywiania, zachęcenie do podejmowania pierwszych prób gotowania, które nie musi być trudne i kosztowne oraz zachęcenie do wspólnego, rodzinnego spożywania posiłków. W ramach akcji podejmowana będzie również ważna społecznie tematyka marnowania żywności, niedożywienia, a także zmniejszania ilości odpadów, zużycia energii i wody.

Przez stronę internetową http://www.zyjsmacznieizdrowo.pl nauczyciele mogą zgłosić klasę do programu, a także pobrać dziewięć gotowych scenariuszy lekcyjnych poruszających tematykę zdrowego odżywiania. Dodatkowo, do zgłoszonych klas wysyłamy tematyczne plakaty, plansze oraz filmy edukacyjne, a także książeczki kulinarne dla każdego ucznia . Materiały dydaktyczne powstały we współpracy z metodykami, dzięki czemu są zgodne z programem nauczania w gimnazjum i stanowią doskonałe uzupełnienie wiadomości z innych przedmiotów takich jak np. biologia czy chemia.

Dodatkowo w ramach programu, nauczyciele mogą zgłaszać swoje klasy do udziału w konkursie. Trzydzieści zwycięskich klas otrzyma dla swoich szkół nowoczesne tablice multimedialne, a kolejne trzydzieści wyróżnionych klas odbierze zestawy kulinarne.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej strony i zapoznania się ze scenariuszami zajęć oraz regulaminem konkursu.

Zestaw dydaktyczny można zamówić pod poniższym linkiem:
http://www.winiary.pl/JEDZSMACZNIEIZDROWO/Dla-nauczycieli-formularzzamowienia.aspx

Zespół programu edukacyjnego "Żyj smacznie i zdrowo"
Kontakt: m.konarska@eskadrapublica.pl

ProgramEdu

 • Nowy u
 • *
 • Wiadomości: 30
 • Reputacja 0
Odp: Program edukacyjny "Żyj smacznie i zdrowo"
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 21, 2012, 16:01 »
Od startu naszego programu edukacyjnego "Żyj smacznie i zdrowo" minęły dopiero dwa tygodnie, a już do udziału w nim zgłosiło się ponad 1300 klas. Jest nam niezmiernie miło, że w tak krótkim czasie otrzymaliśmy tyle zgłoszeń!

Program edukacyjny "Żyj smacznie i zdrowo" jest akcją, która łączy naukę z przyjemną zabawą i praktyką. Poprzez stronę internetową www.zyjsmacznieizdrowo.pl nauczyciele mogą zamawiać bezpłatny zestaw dydaktyczny z materiałami edukacyjnymi.

Ponadto, na portalu Facebook www.facebook.com/zyjsmacznieizdrowo można znaleźć smaczne i zdrowe przepisy, ciekawostki żywieniowe, porady dietetyczki oraz kucharza, oraz obejrzeć filmy edukacyjne i kulinarne z udziałem gimnazjalistów. W ramach programu odbędzie się również konkurs, w którym do wygrania są atrakcyjne nagrody: tablice multimedialne oraz zestawy kulinarne.

Zapraszamy do wypełniania formularza na naszej stronie www.zyjsmacznieizdrowo.pl .

ProgramEdu

 • Nowy u
 • *
 • Wiadomości: 30
 • Reputacja 0
Odp: Program edukacyjny "Żyj smacznie i zdrowo"
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 12, 2012, 12:58 »
14 grudnia rusza mini-konkurs programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo” na portalu Facebook www.facebook.com/zyjsmacznieizdrowo. W konkursie mogą wziąć udział tylko gimnazjaliści. Prosimy o przekazanie informacji o zabawie swoim uczniom.

Nagrodą w konkursie będzie konsola MICROSOFT Xbox 360 4GB wraz z czujnikiem ruchu Kinect, padem oraz grą Adventures. To nie tylko wspaniała rozrywka dla młodzieży, ale też okazja do aktywnej formy spędzania wolnego czasu z przyjaciółmi. W ramach gry uczestnicy rywalizują w i walczą o najlepszy wynik. Muszą więc skakać, biegać, ruszać się w egzotycznych lokalizacjach.

Aby wygrać, wystarczy wejść na Fan Page „Żyj smacznie i zdrowo” na portalu Facebook www.facebook.com/zyjsmacznieizdrowo, kliknąć w zakładkę „Konkurs” i podać potrawę bez której nie wyobrażacie sobie świąt wraz z uzasadnieniem. Osoba, która udzieli najciekawszej odpowiedzi wygra wspaniałą nagrodę!

To drugi z szesnastu konkursów, które odbędą się na Fan Page’u naszego programu www.facebook.com/zyjsmacznieizdrowo

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres m.konarska@eskadrapublica.pl i pod numerem telefonu 22 544 05 12.

ProgramEdu

 • Nowy u
 • *
 • Wiadomości: 30
 • Reputacja 0
Odp: Program edukacyjny "Żyj smacznie i zdrowo"
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 14, 2013, 11:43 »
Szanowni Państwo,

program edukacyjny "Żyj smacznie i zdrowo" cieszy się ogromnym powodzeniem wśród nauczycieli i gimnazjalistów w całej Polsce. Tylko od 5 listopada, kiedy rozpoczęła się trzecia edycja projektu, do udziału w nim zgłosiło się już blisko 1 600 nauczycieli z ponad 1 150 szkół gimnazjalnych.

Jednocześnie informujemy, że w dalszym ciągu czekamy na Państwa zgłoszenia na stronie www.zyjsmacznieizdrowo.pl Po dokonaniu zgłoszenia klasy każdy nauczyciel otrzyma bezpłatnie jeden zestaw dydaktyczny, w którego skład wchodzą:

 - 3 gotowe scenariusze lekcyjne:
1. "Przewodnik po porcjach czyli jaka jest moja porcja jedzenia?"
2. "Co mam zjeść na przekąskę?
3. "Nie marnuj jedzenia. Myśl ekologicznie!"
 - 7 plakatów i 30 plansz edukacyjnych,
 - 3 filmy edukacyjne,
 - książeczki kulinarne dla każdego ucznia zawierające przepisy na smaczne i proste dania dla gimnazjalistów,
 - CD z materiałami edukacyjnymi - zarówno scenariusze z II i III edycji programu (w sumie 10 szt.), 75 plansz edukacyjnych oraz 12 plakatów,
 - 30 ulotek zachęcających uczniów do włączenie się w Program na profilu Facebook.   

Scenariusze zajęć powstały we współpracy z metodykami, dzięki czemu są zgodne z gimnazjalnym programem nauczania i stanowią doskonałe uzupełnienie wiadomości z innych przedmiotów, np. biologii czy chemii. Przepisy zawarte w książeczce kulinarnej powstały dzięki współpracy dietetyka programu Agnieszki Piskały z kucharzem Jerzym Pasikowski. Mają one zachęcić gimnazjalistów do pierwszych eksperymentów w kuchni.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej www.zyjsmacznieizdrowo.pl i zapoznania się ze scenariuszami zajęć oraz regulaminem konkursu.

Zapraszamy do polubienia profilu programu "Żyj smacznie i zdrowo" na portalu Facebook https://www.facebook.com/zyjsmacznieizdrowo?ref=ts&fref=ts

ProgramEdu

 • Nowy u
 • *
 • Wiadomości: 30
 • Reputacja 0
Odp: Program edukacyjny "Żyj smacznie i zdrowo"
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 06, 2013, 12:02 »
Już ponad 20% polskich gimnazjów bierze udział w III edycji programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo”! Od początku programu zgłosiło się już blisko 2000 nauczycieli i ponad 2650 klas. W ramach programu jeszcze do 15 marca można zgłosić się do konkursu!

Co zrobić, żeby wziąć udział w konkursie?

•   Wystarczy przeprowadzić wśród uczniów lekcję w oparciu o jeden ze scenariuszy edukacyjnych.
•   Następnie należy wypełnić formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie internetowej programu www.zyjsmacznieizdrowo.pl

O czym należy pamiętać w związku z konkursem?

•   Prace konkursowe można przygotować w jednej z trzech kategorii konkursowej: plakat, film lub wydarzenie społeczne:

1. Plakat  Społeczny (informacyjny) – przygotowany w dowolnej technice (rysunkowej, malowanej, graficznie, bądź jako kolaż) w formacie A3 (297mm x 420mm)
2. Film Społeczny (informacyjny) – powinien zostać nagrany telefonem komórkowym, aparatem cyfrowym bądź kamerą cyfrową, trwać nie więcej niż 90 sekund i być zapisany w formacie: mov, mpg, mp4, lub avi, wielkość plików do 40 MB.
3. Wydarzenie Społeczne – powinno zostać zorganizowane przez uczniów klasy dla innych uczniów ze szkoły, rodziców lub mieszkańców miasta. Wydarzenie może przyjąć dowolną formę, np. przedstawienie szkolne, piknik, lekcja dla uczniów innej klasy.

•   Każda klasa może przygotować maksymalnie trzy prace konkursowe, po jednej pracy z każdej kategorii.

Zwycięskie klasy otrzymają atrakcyjne nagrody! 30 klas otrzyma nowoczesne tablice multimedialne,
a kolejne 30 komplety zestawów kulinarnych dla każdego ucznia. Zwycięskie szkoły zostaną odwiedzone przez przedstawicieli programu „Żyj smacznie i zdrowo”, którzy wręczą uroczyście nagrody oraz przeprowadzą atrakcyjne zajęcia dla uczniów.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie oraz odwiedzenia naszej strony internetowej www.zyjsmacznieizdrowo.pl

ProgramEdu

 • Nowy u
 • *
 • Wiadomości: 30
 • Reputacja 0
Odp: Program edukacyjny "Żyj smacznie i zdrowo"
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 20, 2013, 15:36 »
Mamy już pierwsze prace konkursowe! Prace plastyczne przygotowali uczniowie z Gimnazjum imienia Jana Pawła II w Skrzyszowie.

Klasy przysłały nam prawidłowo wypełnione pisemne zgłoszenia do konkursu. Przypominamy, że dokument ten należy dodać do pracy konkursowej. Jest on dostępny na naszej stronie internetowej www.zyjsmacznieizdrowo.pl w zakładce „Materiały do pobrania”. Na prace konkursowe – plakat, film lub relację z wydarzenia społecznego, czekamy do 15 marca!

ProgramEdu

 • Nowy u
 • *
 • Wiadomości: 30
 • Reputacja 0
Odp: Program edukacyjny "Żyj smacznie i zdrowo"
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 28, 2013, 12:47 »
W dalszym ciągu czekamy na Państwa zgłoszenia do programu! Od startu III edycji projektu, do udziału w nim zgłosiło się już 2 559 nauczycieli szkół gimnazjalnych i 69 277 uczniów z 3 344 klas z całej Polski!

Bezpłatne zestawy dydaktyczne można zamówić poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.zyjsmacznieizdrowo.pl. Po jego wypełnieniu każdy nauczyciel otrzyma bezpłatnie zestaw dydaktyczny.

ProgramEdu

 • Nowy u
 • *
 • Wiadomości: 30
 • Reputacja 0
Odp: Program edukacyjny "Żyj smacznie i zdrowo"
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 11, 2013, 14:10 »
Zostały jeszcze tylko 4 dni, by wziąć udział w Konkursie „Żyj smacznie i zdrowo”! Termin nadsyłania prac konkursowych mija 15 marca 2013 (decyduje data wpłynięcia pracy do Organizatora). Wystarczą tylko trzy kroki, by Państwa uczniowie sięgnęli po laur zwycięstwa! Należy:

1.   Przeprowadzić przynajmniej jedną lekcję w oparciu o jeden z 10 scenariuszy programu edukacyjnego „Żyj smacznie i zdrowo”.

2.   Zgłosić klasę do Konkursu za pomocą formularza na stronie internetowej: http://www.winiary.pl/zyjsmacznieizdrowo/Dla-nauczycieli-formularzkonkursowy-krok-1.aspx

3.   Przygotować prace konkursowe w formie plakatu, filmu lub wydarzenie społecznego (wymogi formalne określa Regulamin). Następnie wraz z pisemnym zgłoszeniem do Konkursu, które znajduje się na stronie internetowe: http://www.winiary.pl/zyjsmacznieizdrowo/Dla-nauczycieli-specjalny.aspx?ID=103 oraz oświadczeniem o wyrażeniu zgody na korzystanie z praw autorskich i praw do wizerunku (załącznik numer 4 do Regulaminu), należy wysłać prace do Organizatora na adres: Eskadra PUBLICA, ul. Nowoursynowska 101e, 02-797 Warszawa z dopiskiem „Konkurs Żyj smacznie i zdrowo”.

Do wygrania:

•   Dla zwycięskich szkół: 30 supernowoczesnych, interaktywnych tablic multimedialnych! Każda o wartości ok. 6 500 złotych.

•   Dla wyróżnionych klas: 30 zestawów kulinarnych, które ułatwią i uprzyjemnią gimnazjalistom pierwsze eksperymenty w kuchni.

Zapraszamy do udziału! Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej programu: www.zyjsmacznieizdrowo.pl

ProgramEdu

 • Nowy u
 • *
 • Wiadomości: 30
 • Reputacja 0
Odp: Program edukacyjny "Żyj smacznie i zdrowo"
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 23, 2013, 15:20 »
Szanowni Nauczyciele,
znamy już zwycięzców Konkursu programu "Żyj Smacznie i Zdrowo"!

Poniżej prezentujemy listę zwycięskich szkół w kategorii "Film", na które czekają fantastyczne tablice multimedialne:

1. Gimnazjum nr 4 im. Aleksandra Kamińskiego w Legionowie, klasa 3d,
2. Gimnazjum w Graboszycach, klasa 1,
3. Gimnazjum w Liczu, klasa 2b,
4. Zespół Szkół w Siedliskach, klasa 2a,
5. Gimnazjum nr 40 im. Żołnierzy Armii Krajowej Grupy Bojowej "Krybar" w Warszawie, klasa 1c,
6. Gimnazjum im. Janusza Kusocińskiego z Oddziałami Integracyjnymi w Łobudzicach, klasa 2c,
7. Gimnazjum nr 5 im. Sejmu Polskiego w Słupsku, klasa 1b,
8. Gimnazjum nr 1 im. Marii Konopnickiej w Chorzowie, klasa 2b,
9. Gimnazjum nr 7 im. Konstytucji 3 maja w Koszalinie, klasa 2a,
10. Gimnazjum nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. B. Chrobrego w Kołobrzegu, klasa 3d.

Dla wyróżnionych 10 prac w kategorii "Film" organizatorzy przygotowali atrakcyjne zestawy kulinarne. Poniżej prezentujemy listę wyróżnionych klas:

1. Gimnazjum nr 4 w Legionowie, klasa 3b,
2. Zespół Szkół w Łambinowicach, klasa 2c,
3. Gimnazjum Gminne w Rychnowach, klasa 2f,
4. Zespół Szkolno-Przedszkolny w Łukcie, klasa 2a,
5. Gimnazjum nr 5 w Bytomiu, klasa 1a,
6. Zespół Szkół w Moderówce, klasa 3,
7. Publiczne Gimnazjum w Jedlińsku, klasa 3c,
8. Gimnazjum w Dłużcu, klasa 2a,
9. Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Myśliborzu, klasa 3b,
10. Gimnazjum nr 6 w Jaworznie, klasa 2a.

Poniżej prezentujemy listę zwycięskich szkół w kategorii "Plakat", na których czekają tablice multimedialne:

1. Gimnazjum nr 2 im. M. Kopernika w Chojnowie, klasa 3c,
2. Zespół Szkół im. M. Kopernika w Męcince, klasa 2c,
3. Gimnazjum w Małomicach, klasa 3a,
4. Zespół Szkół w Byszewie, klasa 3a,
5. Gimnazjum nr 4 w Krośnie, klasa 2d,
6. Gimnazjum nr 16 w Gdyni, klasa 2a,
7. Zespół Szkół w Grzymałkowie, klasa 2a,
8. Gimnazjum im. M. Kopernika w Golinie, klasa 2c,
9. Gimnazjum nr 9 w Lesznie, klasa 3c,
10. Gimnazjum Nr 102 w Zespole Szkół Specjalnych Nr 102 im. Jana Pawła II w Poznaniu, klasa 1a.

Dla wyróżnionych 10 prac w kategorii "Plakat" organizatorzy przygotowali wspaniałe zestawy kulinarne. Poniżej prezentujemy listę wyróżnionych klas:

1. Gimnazjum Integracyjne w Inowrocławiu, klasa 3ag,
2. Gimnazjum nr 1 im. Królowej Jadwigi w Brzesku, klasa 3c,
3. Zespół Szkolno-Gimnazjalny nr 2 w Kętach, klasa 2c,
4. Gimnazjum nr 2 w Brzesku, klasa 3a,
5. Gimnazjum nr 5 im. Sejmu Polskiego w Słupsku, klasa 3e,
6. Publiczne Gimnazjum w Graczach, klasa 3a,
7. Publiczne Gimnazjum im. Ireny Sendler w Kramsku, klasa 3c,
8. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Polskich Olimpijczyków w Jastrowiu, klasa 2d,
9. Zespół Szkół w Bogdańcu, klasa 3d,
10. Zespół Szkół nr 6 w Zamościu, klasa 2b.

Poniżej prezentujemy listę zwycięskich szkół w kategorii "Wydarzenie społeczne", na których czekają tablice multimedialne:

1. Gimnazjum Nr 16 im. Andrzeja Waligórskiego we Wrocławiu, klasa 2d,
2. Gimnazjum im. Czesława Niemena w Korfantowie, klasa 3b,
3. Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku, klasa 2b,
4. Zespół Szkół w Lubomi, klasa 3a,
5. Publiczne Gimnazjum im. M. Skłodowskiej-Curie w Pyrzycach, klasa 1a,
6. Zespół Szkół w Rudnej Wielkiej, klasa 2b,
7. Gimnazjum im. Straży Granicznej w Bezledach, klasa 1a,
8. Gimnazjum w Kołbaczu, klasa 1b,
9. Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Luboniu, klasa 3d,
10. Publiczne Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Wolborzu, klasa 1b.

Dla wyróżnionych 10 prac w kategorii "Wydarzenie społeczne" organizatorzy przygotowali wspaniałe zestawy kulinarne. Poniżej prezentujemy listę wyróżnionych klas:

1. Gimnazjum nr 2 w Aleksandrowie Kujawskim, klasa 2,
2. Gimnazjum im. 6. Pułku Piechoty Legionów Józefa Piłsudskiego w Kałuszynie, klasa 2c,
3. Publiczne Gimnazjum w Gniewoszowie, klasa 3b,
4. Publiczne Gimnazjum w Szczepocicach, klasa 3,
5. Zespół Szkół nr 4 w Siemianowicach Śląskich, klasa 3a,
6. Zespół Szkół Publicznych nr 4 im. Marii Skłodowskiej-Curie w Skarżysku-Kamiennej, klasa 1,
7. Zespół Szkół nr 2 w Choczni, klasa 2,
8. Zespół Szkół w Starogrodzie, klasa 1,
9. Zespół Szkół w Starych Polaszkach, klasa 3a,
10. Zespół Szkół w Zbicznie, klasa 1a.

Ponadto, partner programu "Żyj smacznie i zdrowo" Federacja Polskich Banków Żywności przygotowała trzy fantastyczne zestawy "Gotuję - nie marnuję" dla:

1. Zespół Szkół w Byszewie, klasa 3a,
2. Zespół Szkół w Siedliskach, klasa 2a,
3. Publiczne Gimnazjum im. M. Skłodowskiej-Curie w Pyrzycach, klasa 1a

Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy za zaangażowanie, a zwycięzcom gratulujemy wspaniałych pomysłów i nagród!