Autor Wątek: Po imieniu, kolego a może proszę Pana  (Przeczytany 2521 razy)

Anonymous

• Gość
Po imieniu, kolego a może proszę Pana
« dnia: Marzec 11, 2010, 17:04 »
Hej,
Jak odnosicie się do dzieci w podstawówce i gimnazjum i  w liceum. Ja spotkałem się jak mówiono do mnie Pan xxx. Ale do dzieci głupio tak mówić chociażby tych z podstawówki. Jak nauczyciele powinni się zwracać do dzieci?
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 1970, 01:00 wysłana przez Guest »

Anonymous

• Gość
Re: Po imieniu, kolego a może proszę Pana
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 12, 2010, 15:02 »
Ja po imieniu, po nazwisku nie preferuje, uważam że to troche chamskie jest. Pan? no też można ale to zbyt poważne jak dla mnie

Anonymous

• Gość
Re: Po imieniu, kolego a może proszę Pana
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 23, 2010, 14:08 »
Można zastanowić się nad możliwościa wprowadzenia od pierwszych zajęć zwracania się do uczniów w formie pan/pani. Forma ta, w której do ucznia poczawszy od ok. 16-go roku życia (a nieraz o wiele wcześniej) zwracaja się wszyscy poza szkoła mogłaby uświadomić uczniowi pewien zwrot w jego relacjach z otoczeniem szkolnym. Wytworzenie wolnej przestrzeni osobistej pozwoli uczniowi zagospodarować ją w sobie tylko wiadomy sposób, a w praktyce uniknie się paternalistycznego traktowania ucznia przez nauczyciela, przez co, jak się wydaje łatwiej mu będzie zrozumieć konieczność przejęcia odpowiedzialności za własne decyzje. Zastosowanie tej formy grzecznościowej przez nauczyciela nie tylko nie ochłodzi relacji z uczniem, ale wprost przeciwnie, przyczyni się do pogłębienia wzajemnych relacji partnerskich.