Autor Wątek: Projekt "Gramy w Radę, damy radę!"  (Przeczytany 2454 razy)

mlewandowska

 • Nowy u
 • *
 • Wiadomości: 2
 • Reputacja 0
 • Zawód: kulturoznawca
Projekt "Gramy w Radę, damy radę!"
« dnia: Listopad 14, 2013, 14:22 »
Projekt "Gramy w Radę, damy radę!" naprawdę daje radę!Minęły już dwa miesiące od rozpoczęcia właściwej części projektu "Gramy w Radę, damy radę!" - gry symulacyjnej, w której uczestniczą drużyny młodzieżowe z województw podlaskiego, świętokrzyskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Jednak zacznijmy od początku. O co chodzi w projekcie? Gra symulacyjna przygotowana przez ekspertów ds. samorządności lokalnej ma przybliżyć młodzieży zadania i wyzwania stojące przed Młodzieżowymi Radami, aby po zakończeniu projektu mogły powstać Młodzieżowe Rady w miastach, gminach lub powiatach, z których pochodzą nasi uczestnicy.

Kto jest odpowiedzialny za to całe zamieszanie? Przede wszystkim jest to Fundacja Polski Portal Edukacyjny Interkl@sa we współpracy z partnerami lokalnymi: Fundacja Aktywizacji i Rozwoju Młodzieży z województwa świętokrzyskiego, Stowarzyszenie Klub Pro Publico Bono z województwa warmińsko-mazurskiego, Fundacja Edukacji i Twórczości z województwa podlaskiego oraz partner zagraniczny – Fundacja im. Ferenca Rakocziego II z Węgier.

Trzydzieści dwie drużyny złożone z uczniów gimnazjum i liceum, pod opieką doświadczonych tutorów, zmagają się z bardzo różnorodnymi zadaniami. Już promowali się w Internecie, nagrywali filmiki promocyjne, przeprowadzali ankiety na temat potrzeb młodzieży w ich okolicy. Zmagania się zacięte i ekipy zaskakują kreatywnością i zaangażowaniem. Aktualnie organizują spotkania ze społecznością lokalną, a dodatkowe punkty mogą zdobyć udzielając się w akcji Szlachetna Paczka.

Szczegóły odnośnie projektu możecie znaleźć na stronie internetowej, platformie gry oraz na naszym fanpage'u na Facebook'u.

Patronat honorowy: Kuratorium Oświaty w Kielcach oraz Polska Rada Organizacji Młodzieżowych

Projekt współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

mlewandowska

 • Nowy u
 • *
 • Wiadomości: 2
 • Reputacja 0
 • Zawód: kulturoznawca
Odp: Projekt "Gramy w Radę, damy radę!"
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 27, 2014, 00:45 »
Przedstawiamy Wam wyzwania, z którymi mierzy się młodzież w projekcieJuż trzy miesiące trwa gra w projekcie "Gramy w Radę, damy radę!", w którym 31 drużyn z województw świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego realizuje zadania, dzięki którym uczą się zasad funkcjonowania Młodzieżowych Rad i starają się zmienić swoje otoczenie na lepsze. Chcemy Państwu zaprezentować dotychczasowe zadania i efekty pracy drużyn.

Pierwsze zadanie - Ready to go - było typowo wprowadzające. Drużyny miały zapoznać się z platformą gry oraz zarejestrować na niej wszystkich członków drużyn. Efekty można zobaczyć na platformie, gdyż są tam dane i zdjęcia wszystkich uczestników projektu. Ponadto, w dzisiejszych czasach ciężko zaistnieć bez obecności na Facebook'u. Nasze ekipy miały stworzyć własne fanpage'e i rozpocząć zbieranie fanów online.

Zadaniem dodatkowym A (Praca bardzo twórcza) było uaktywnienie swoich zdolności kreatywnych. Aby nadać drużynie jedyną i niepowtarzalną tożsamość, uczestnicy mieli stworzyć logotypy oraz nazwy swoich drużyn. Ich pomysłowość była często zaskakująca, gdyż wśród nazw pojawiły się m.in. Polnacrew, Złote Jabłka Hesperyd, YoVader czy Wyrwani z kontekstu. Wszystkie logotypy i nazwy można znaleźć zarówno na stronie projektu, jak i na platformie gry.

Drugim zadaniem dodatkowym było Wejście w sieć. Posiadanie własnego fanpage'a to jeszcze nie wszystko, trzeba jeszcze na nim dość aktywnie działać. Pierwszym działaniem było utworzenie wydarzenia. Mogło być to wydarzenie jedynie wirtualne, najważniejsze było, żeby zainteresować jak największą ilość ludzi, którzy klikną "Biorę udział". Co wymyśliły drużyny, żeby przyciągnąć uwagę? Niektóre grupy przygotowały wydarzenia nawołujące do pomagania drużynom, np. Wspieramy Jurand Team czy Pomagamy grupie YoVader. Drugą opcją było wsparcie dla pewnej idei, czyli m.in. Orlik dla Piątnicy, Pomoc w tworzeniu siłowni przy Zespole Szkół w Bielicach. Najbardziej ambitni stworzyli eventy z prawdziwego zdarzenia, czyli Miniturniej piłki nożnej i siatkowej o puchar Latających Sapiehów oraz Debata dyrektorów bielskich szkół średnich. Wszystkie wydarzenia znajdziecie na naszej stronie w dziale "Co słychać na facebook'u?".

Po tym jak drużyny zaistniały i zainteresowały środowisko swoimi działaniami, przyszła pora na przepytania tego środowiska, jakie właściwie ma ono potrzeby i co potrzeba zmienić. Zatem nasze drugie zadanie obowiązkowe nazywało się Przepytaj znajomych. Ekipy przygotowały ankiety, w których pytały młodzież ze swoich okolic o problemy, potrzeby, pomysły. Skoro efektem projektu ma być powstanie w gminach i miastach, objętych naszymi działaniami, Młodzieżowych Rad to trzeba było się dowiedzieć, na jakich polach mogłyby się one wykazać. Część drużyn przygotowała ankiety do wypełnienia, część pytała ludzi na ulicach i nagrała filmiki.

Po pierwszych zadaniach dodatkowych zobaczyliśmy, że mamy do czynienia z naprawdę ambitną i kreatywną młodzieżą. Trzecie zadanie dodatkowe jedynie potwierdziło tę opinię, a nazywało się Game, presentation or movie. Drużyny miały przygotować materiał promocyjny, czyli krótkie przedstawienie ich ekip. Nie najważniejsze było profesjonalne wykonanie, liczył się pomysł. Inwencji twórczej uczestnikom nie brakuje, a efekty znaleźć można oczywiście w dziale "Co słychać na facebook'u?".

W listopadzie przyszedł czas na szeroko zakrojoną promocję. Pierwsze działania już były za naszymi drużynami, przygotowali materiały promocyjne, często już nawet udzielali wywiadów do gazet, więc trzeba było przygotować spotkania z osobami, instytucjami, które pomogą w realizacji kolejnych inicjatyw, a również będą wspierać młodzież w przyszłości. Nazwaliśmy to zadanie Przedświąteczna promocja. W celu otrzymania maksymalnej liczby punktów ekipy musiały zorganizować co najmniej pięć spotkań. Bardzo różnym osobom i grupom przedstawiano projekt i uczestników. Wśród nich znaleźć można samorządy szkolne, nauczycieli, dyrekcje bibliotek i ośrodków kultury, wójtów i burmistrzów, rady gmin, a Jurand Team gościła nawet u Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W ostatnim zadaniu dodatkowym w 2013 roku zachęciliśmy młodzież do dobroczynności. W wyzwaniu Wspieramy szlachetnie chodziło o zaangażowanie się drużyn w akcję "Szlachetna paczka". Obserwowaliśmy działania zawodników i jest pewne, że to nie punkty były najważniejsze w tym zadaniu, ale pomoc tym, którzy jej naprawdę potrzebują. Młodzież organizowała spotkania informacyjne dla potencjalnych darczyńców, potem zbierała wszystkie produkty potrzebne danej rodzinie, a następnie był czas wielkiego pakowania i obdarowywania. Te drużyny, które nie mają w swoich miejscowościach Szlachetnej paczki, znalazły inne sposoby na pomaganie, czyli świąteczne zbiórki żywności, itp. Na naszej stronie jedynie część zdjęć z tych wszystkich działań, ale naprawdę jesteśmy dumni, że uczestnicy projektu tak dobrze sprawdzili sięw roli pomocników św. Mikołaja.

Przed nami jest wiele zadań. Aktualnie drużyny pracują nad swoim Projektem nr 1: Zrealizować przedsięwzięcie. Z dziesięciu promocyjni różnych akcji każda drużyna miała wybrać jedną i ją wprowadzić w życie.

Więcej na temat interklasowego projektu "Gramy w radę, damy radę" przeczytać można na stronie poświęconej tej inicjatywie www.gramywrade.interklasa.pl, a z treścią dotychczasowych zadań zapoznać się można na platformie gry - www.gramywrade.pl. Zachęcamy również do śledzenia facebook'owego profilu naszej inicjatywy TUTAJ

eryka90

 • Nowy u
 • *
 • Wiadomości: 1
 • Reputacja 0
 • Zawód: matematyk
Odp: Projekt "Gramy w Radę, damy radę!"
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 04, 2015, 23:22 »
to była bardzo fajna inicjatywa, oby więcej takich, dzięki takim akcjom uczniowie są bardziej zainteresowani szkołą ;)
zapraszam serdecznie na http://www.win4fun.pl/